Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli kuchennych na wymiar? cz. 2

Przy planowaniu naszej kuchni istotny będzie również rozmiar pomieszczenia przeznaczonego pod kuchnię. To on często decyduje o kształcie zabudowy, którą wybierzemy: zabudowa w kształcie litery “U”, zabudowa “L”, kuchnia “G”, kuchnia jednorzędowa, kuchnia dwurzędowa.

Istotnym dla każdego typu zabudowy będzie uzyskanie optymalnego trójkąt pracy, który wiąże się z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką. Długość wszystkich boków trójkąta roboczego powinna być nieduża, gwarantować wygodę i wynosić od 4 do 6 metrów.

Układ kuchni w kształcie litery “U”

Zabudowa tego typu sprawdzi się w przypadku kuchni umieszczonej w pomieszczeniu, dużej wnęce otwartej na salon, posiadającej osobne okno. W takiej przestrzeni bez problemu stworzymy przyjazny trójkąt roboczy. Dwa główne ciągi robocze są umieszczone po przeciwnych stronach. Łączy je poprzecznie ustawiona strefa przygotowywania która może być umieszczona pod oknem.

Układ kuchni w kształcie litery “L”

Zabudowa tego typu doskonale sprawdzi się w przypadku małych i wąskich pomieszczeń. Z tego powodu układ ten jest niezwykle popularny i często spotykany w postaci aneksów kuchennych. Zabudowę umieszczamy na dwóch prostopadłych do siebie ścianach. Na jednej ze ścian organizujemy strefę gotowania i pieczenia. Na drugiej ścianie będą znajdowały się strefy zmywania, przygotowywania i przechowywania. Układ ten nadaje się do stworzenia idealnego trójkąta pracy. W przypadku tego typu zabudowy należy optymalnie wykorzystać część narożną.

Układ kuchni w kształcie litery “G”

Dedykowana dla kuchni o dużym metrażu. W dzisiejszych aranżacjach bardzo często spotykana jako połączenie litery “L” z oddzielną wyspą. Decydując się na taki wariant zabudowy mamy możliwość stworzenia bardzo funkcjonalnego i wygodnego układu mebli.

Zabudowa w układzie jednej linii

Zabudowa ta zajmuje najmniej miejsca i jest bardzo często spotykana w małych mieszkaniach oraz adaptacjach na aneks kuchenny. Zasada trójkąta roboczego jest w przypadku tej kuchni bardzo trudna do zrealizowania. Wszystkie sprzęty są ustawione na jednej ścianie. Wszystkie czynności wykonujemy w jednej lini pracując twarzą do ściany.

Kuchnia dwurzędowa

Dwa główne ciągi robocze i sprzęty znajdują się po przeciwległych stronach kuchni. Układ ten jest dobrym rozwiązaniem dla szerokich i krótkich pomieszczeń. Odległość pomiędzy dwoma rzędami szafek powinna wynosić minimum 90-120 cm. Na jednej ścianie będą znajdowały się zlew, blat roboczy i kuchenka. Po przeciwnej stronie umieścimy lodówkę i spory blat roboczy. Ten układ pozwala na prawidłową realizację zasady trójkąta roboczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *